Повернутися до звичайного режиму

Бесіда за темою

Символіка писанки

Зписанками, як і з будь-якими іншими традиційними та символічними святковими атрибутами, пов'язана величезна кількість вірувань і легенд. Писанка, як і вишиванка, має свої особливості у кольорі та оформленні, залежно від місцевості. Так, на Волині, частині Поділля і Поліссі роблять переважно червоніписанки; двобарвні — це бойківськіписанки; а на Гуцульщині полюбляють робитиписанкиясними та яскравими, розписуючи білим та жовтим по червоному.

З давніх-давенписанкибули оберегами, кожна з них мала певний сенс та призначення. Дітям прийнято було даруватиписанкисвітлих кольорів, юним дівчатам і хлопцям —писанкиз тригверами і солярними символами, для господарів призначалисяписанки, оздоблені сорока клинцями або кривульками, а для літніх людей —писанкиз поясами (“небесними мостами”) та чорними барвами.

Поділ писанки на частини

Ні для кого не таємниця, що усі народи вважають числа священними, надаючи кожному з них певного значення і сили. Позаяк, перед тим, як приступити до розписуписанкияйце ділили на частини для розміщення конкретних елементів розпису і їх повторення, і нічого з цього не робилося випадково.

Поділписанкина 2 частинисимволієуявлення про існування 2 світів. Поділ на 3 частини зазвичай робили по вертикалі, і означало це 3 небесні сфери. А 4 частиниписанкиутворювали хрест і ототожнювалися із 4 сторонами.

Далі — складніше. Кожну з 4 частинписанкиіноді ще ділили на 3, і означало це 4 пори року, кожна з яких має 3 місяці. А за іншим повір'ям світ був поділений на 6 сторін, і така просторова орієнтація передавалась за допомогою 6-кутної зірки.

Колористика писанки

Червоний- мабуть є найбагатозначнішим кольором і найдавнішим. Символізує добро, радість життя, для молодих - надію на щасливий шлюб. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і небесного вогню. Символізує також пролиту за людей кров воскреслого Спасителя і радість життя.

Жовтий- небесне світило, тепло, врожай.

Зелений- означає весняне пробудження природи, надію, життя.

Блакитний- небо, повітря, чистота і здоров'я

Бурий, коричневий - землю і її приховану життєдайну силу.

Орнамент писанки

Видіворнаментудля розписуписанки, як і їх значень, існує безліч. Кожна місцевість століттями вносила у цю традицію щось своє, передаючи знання і вірування з покоління в покоління. Звісно, всіх не опишеш, але можна виділити основні з орнаментів, що використовуються для виготовлення писанок.

Сонце

Сонце на писанці зображають у вигляді кола, ружі (восьмираменної зірки), тринога (зображення 3 променів, що виходять з однієї точки і закручуються у один бік), свасті або хреста.

У давнину Великдень був одним із традиційних свят на честь сонця. Згідно із віруваннями, сонце — Боже око, отож ісимволізуєвоно правду та істину, справедливість, а також переможця будь-якого зла. Отож, сонце є уособленням Бога на землі, справедливості і свободи, єдності.

Хрест також є сонячним знаком. Його зображення походить від схематичного зображення птаха, оскільки в давнину сонце уявляли як птицю, що летить у небі.

Ворнаментіписанок хрест є “божим знаком”, який пов'язують з деревом життя. Хрест складається з двох ліній, що перетинаються: лінії часу (горизонтальної) і вічності (вертикальної), тобто хрест водночассимволізуєбуття і небуття. Також, хрест ототожнює 4 сторони світу, 4 вітри, 4 пори року.

Зоря, ружа

Зірка на писанці може бути різною: 5-, 6-, 7-, 8-гранна.

Дві 8-гранні зірки на писанці єсимволомсонця. Також, в українському фольклорі зіркасимволізуєдівчину, а місяць — парубка. Шестикутна зірка означає 6 сторін горизонту, що співвідносяться з небом, а не з землею. Також, вона єсимволомроку — 2 половини по 6 місяців.

Зображення зірки містить у собі і прямий хрест, косий хрест та ліво- і правосторонню свасті. Усе це єсимволомлюбові. Колись даруванняписанки, розписаної ружею, прирівнювалось освідченню у коханні.

Квіти

Традиційний образ квітів досить подібний на образ зірок — їх ототожнюють з людськими душами, втім квіти більше асоціюються з дітьми.

Вірили, що жінкам, які хочуть і довго не мають дітей, слід розписуватиписанкиквітами, після чого дарувати їх діткам. Також, квіти є одним із найпопулярнішихорнаментіву писанкарстві Закарпаття.

Гілка-сосонка

Дерева, гілки та листя символізують життя, здоров'я, щорічне весняне відродження, ріст, вічну молодість. До речі, цейсимволтакож найчастіше використовується у закарпатськихписанках.

Завиток, спіраль, змій

Завиток, спіраль, змій —символ, відомий у мистецтві здавна, ототожнює життєву силу та зародження життя. Також, спіральсимволізуєчас, циклічні ритми року, народження та смерті, розвиток та рух. А змію приписують мудрість, безсмертя і лікувальну силі.Писанкуз такиморнаментомдарували на здоров'я та розвиток.

S-подібний знак вічності

Цейсимволозначає поєднання протилежного, що і лежить в основі нашого світу. Знак, що втілює “боротьбу” холоду і тепла, темряви та світла, жінки і чоловіка, але між усіма ними — знак єдності, первопочатку, вінця завершення.Безконечник або кривулька Символізуєводу. Вода існувала ще до створення світу, і саме з неї постали сонце, землі я все живе — тому вона і ототожнює водночас і вічність, і плинність часу.

Також, вода зв'язує світ живих зі світом мертвих. Колись на Великдень прийнято було кидати на воду шкаралупи із крашанок, ніби даючи предкам знак, що їм уже пора святкувати Пасху.

Також, вода очищає від тілесного і душевного бруду — що і лежить в основі обряду хрещення. А ще вода є втіленням життєдайного жіночого та природного начал.

Символічно вода зображається прямими або хвилястими лініями, “безконечником”, зигзагами і хвилястими візерунками.

Дерево життя

Це йорнаментсимволізуємодель Всесвіту, де кожному є своє місце, поєднує у собі поняття простору, часу, життя і смерті. Часто дерево на писанці поділяється на 3 частини: підземний світ (коріння), земний світ (стовбур), небесний світ (крона). Також, 3 частини можуть ототожнюватися з родиною — батько, мати і дитина.

Гребінці, грабельки, трикутники з гребінцями

Цейорнамент писанкипов'язаний з водою — зображає хмари і дощ, живлющу вологу. Такіписанкиписали у засуху, вірячи, що так можна викликати небесні води.

А також

·Виноградна лоза —символізуєдуховне відродження.

·Дубовий листок — сила, довголіття і терпіння.

·Баранець — достаток, родючість і успіх.

·Пташка —символдуші людини.

« Ознайомлення з правилами протипожежної безпеки»

Підготувала вихователь Зеленська Р.Ю. група №7

- навчати дітей правилам попередження пожежі

- формувати вміння додержуватися цих правил

- уточнити, закріпити та поглибити уявлення дітей про користь вогню та шкоду від нього

- виховувати почуття небезпеки щодо вогню, бережливе ставлення до свого здоров'я та життя.

Розпочати бесіду можливо загадкою про вогонь або згадуванням віршованих рядків з твору “Кицькин дім”.

Запитати дитину:

-Вогонь-це наш приятель чи ворог?

- Помічник чи злодій?

- Як він нам, людям, допомагає?

- А як може зробити шкоду?

Доречно було б пригадати й казку “Снігуронька”.

- Чому із нею трапилась біда?

- зроблена зі снігу, стрибнула через вогонь та розтанула

- не знала, що таке вогнище;

- дівчата грались з вогнем разом, а постраждала лише вона.

Отже, щоб з нами не трапилось біди, ми повинні все про вогонь знати та вміти з ним поводитися.

Яка людям користь від вогню?

- на вогні готують їжу;

- вогонь у печі дає у хаті тепло;

- вночі навколо вогню світло.

Яку шкоду може вчинити вогонь?

- може скоїти велику пожежу;

- може спалити будинок і цілий ліс;

- можна отримати опіки і, навіть, загинути;

А звідки з'являється вогонь?

- може виникнути із сирників;

- буває на плиті, коли мама готує їжу;

- з'являється, коли розпалюють багаття

А що таке пожежа?

- коли вогонь дуже великий і сильний;

- коли вогонь не можна самому загасити;

- коли треба викликати пожежників.

А чому виникає пожежа?

- коли діти граються із сірниками, з'являється вогонь, діти лякаються та тікають, а вогонь спричиняє пожежу;

- якщо покласти на гарячу плиту які-небудь речі, вони можуть загорітись;

- якщо користуватися несправними електроприладами;

- від ігор із розпаленим багаттям може загорітися ліс.

Що треба робити, щоб запобігти лиха?

- не треба брати сірники;

- - не треба підпалювати суху траву, гілки, папір та інше;

- не треба гратися біля багаття;

- не треба гратися біля гарячої плити;

- не треба без дорослих вмикати електроприлади.

Гра “ Підкажи останнє слово ”

Щоб здоров'я діткам мати

Та уникнути біди,

Треба правила ці знати,

Пам'ятати їх завжди.

Як немає поруч мами,

То вирішуйте самі:

Можна гратись сірниками?

Кожен скаже вірно..НІ!

В лісі вогнище розклади

Для забави навесні.

Аж до зір воно палало,

Так робити можна?..НІ!

Телевізор увімкнули,

Подивились і пішли,

А от вимкнути забули,

Так і треба, діти?..НІ!

На плиті вогонь палає,

Мама вийшла, ви одні.

Коли хтось вогонь займає.

То він робить вірно?..НІ!

Тож, щоб сонечку радіти

І дорослим і малим

Від пожежі треба вміти

Захищатися самим.

Кiлькiсть переглядiв: 611

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.